10 pravidel, které dodržovat při opalování

Opakované mazání pokožky vhodnými opalovacími krémy nestačí, ochrana před slunečními paprsky by měla být co nejkomplexnější. Osvojte si s námi deset jednoduchých pravidel.

  1. Volte individuální přístup

O délce pobytu na slunci a míře ochrany je třeba se rozhodovat především podle fototypu. Největší pozor by si měli dávat lidé s fototypem I, pro který je charakteristická nápadně světlá pleť posetá pihami, zrzavé či jemně nazrzlé vlasy a světlé oči. Doporučená doba nechráněného slunění u tohoto fototypu se obvykle pohybuje mezi 5 – 10 minutami. Její délku můžete prodloužit aplikací vhodného opalovacího krému. Pro lepší představu: Pokud se na sluníčku bez ochrany spálíte za 10 minut, SPF 30 vám poskytne ochranu po dobu 300 minut (10 min. x 30 SPF). Vždy je ale lepší zároveň dodržovat všechna níže uvedená pravidla.

  1. Nepřepalte začátek

Radost z toho, že jsme konečně na slunci a touha po tom se rychle opálit, svádí k neopatrnosti. Mnozí z nás navíc rádi podléhají falešnému pocitu, že pokud se mažou vysokým faktorem, mohou pod přímými paprsky proležet nekonečné hodiny. Zejména v prvních dnech je naopak třeba vystavovat kůži slunečnímu záření velmi pozvolna. Teprve po 48 hodinách dosáhne pokožka určitého stupně opálení, díky němuž je vůči slunečním paprskům přirozeně odolnější. Zbytečná netrpělivost naopak mnohdy vede k bolestivému spálení kůže, které nám často pokazí celou dovolenou.

  1. Bedlivě sledujte složení a místo chemických opalovacích filtrů volte filtry minerální

Minerální filtry bez nanočástic (tzv. non–nano) nepronikají do těla, naopak pouze pokryjí pokožku a odrážejí či rozptylují škodlivé záření. Nezatěžují tak tělo ani přírodu potenciálně škodlivou chemií.

  1. Čtěte návody

Většinu z nás čtení návodů nebaví, ale nejen v případě opalovacích krémů bývá lepší lenost překonat. Nedodržení doporučeného postupu totiž může zásadním způsobem ovlivnit výsledky.

  1. Mažte se pečlivě

Při aplikaci opalovacího krému je lepší zbytečně nešetřit a nezapomínat ho v pravidelných intervalech přimazávat. Lépe tak ochrání pokožku nejen proti slunci, ale zároveň pomůže předcházet jejímu vysušování způsobenému pískem, mořskou solí či chlórem. Velkou péči věnujte také často opomíjeným zónám, k nimž patří především nos, uši, nárty či pěšinka.

  1. Siesta ve stínu

Mezi 11:00 – 15:00 je lepší dát si od slunečních paprsků pauzu a to nejen v případě, že vás příroda vybavila citlivějším typem pleti. Máte-li malé děti, najděte si celodenní základnu ve stínu. Nezapomínejte také na to, že kojenci do šesti měsíců by vůbec neměli přijít na přímé slunce. 

  1. Oblékejte se 

Košile, šaty a kalhoty snižují riziko spálení v průměru až o 27 %. Myslete také na důslednou ochranu pokožky hlavy, která se zejména v případě řidšího vlasového porostu velmi snadno spálí. Během delšího pobytu na slunci proto nezapomínejte na kšiltovku nebo klobouk.

  1. Noste sluneční brýle

Tmavá skla nejsou pouhým módním doplňkem. Používejte pouze kvalitní brýle, které dokáží filtrovat UVA i UVB záření.

  1. Dodržujte pitný režim

Ideální je dopřávat tělu vlažné nápoje, velmi vhodný je například mátový čaj. Raději zcela zapomeňte na na první pohled lákavě vypadající drinky plné ledu, jejich konzumace totiž působí tělu teplotní šok a zbytečně ho zatěžuje. Pokud teploty šplhají nad 30 °C, raději se zcela vyhněte alkoholu i kofeinu.

  1. Talíř plný barev

Svou pokožku můžete částečně ochránit také vhodně zvolenou stravou. Dopřávejte si velké množství sezonní zeleniny, jako jsou rajčata, okurka, cukety, hlávkový salát, zelené fazolky atd. Ke skvělým zdrojům důležitých látek patří také čerstvé ovoce, ideálně v bio kvalitě od lokálních pěstitelů. V letních měsících nám prospěje například meloun, broskve, meruňky, jahody, třešně či borůvky. Vhodná je pravidelná konzumace čerstvé mrkvové šťávy, která je plná beta karotenu a pomáhá pokožce rychleji dosáhnout přirozeného opálení. Celkovému zdraví prospěje i lžička lněného oleje denně a to především s ohledem na vysoký obsah omega–3 mastných kyselin.

autor: bioorganica.cz