Čaj nejen pro sportovce, ale pro všechny

Nemusíte být zrovna Roman Šebrle, abyste lámali rekordy a sbírali medaile. Svá velká i menší vítězství si můžete užít při sranda mači ve volejbale stejně dobře jako na bruslích s dětmi. Důležité je zvednout se od počítače, natáhnout tenisky a vyrazit. Samozřejmě si k tomu nezapomeňte uvařit kvalitní čaj. Poradíme, který.

Zelený i černý: Tein povzbudí a rozežene křeč

Ať už před zakleknutím do startovacích bloků svlažíte hrdla šálkem zeleného nebo černého čaje, pro vavříny si rozhodně doběhnete. Minimálně, pokud půjde o vavříny pro majitele nejlepší nálady, s největší energií a na vrcholu tělesné i duševní kondice.

Oba nápoje dodají tělu sportsmana povzbuzující tein i prospěšné antioxidanty, minerální látky a třísloviny. Není bez zajímavosti, že podporují krevní oběh a zároveň uvolňují svalové křeče. To ale není všechno.

Navíc sportovce:

  • Zbaví stresu… díky L-theaninu uklidní organismus, aniž by mu přivodily ospalost
  • Zbaví rizika mozkových příhod… díky polyfenolům, což se jasně ukazuje na populaci Japonců, kteří vypijí průměrně 1,2 litru zeleného čaje denně a na mrtvici umírají velmi zřídka
  • Zbaví tuku… díky epigalokatechinu a teinu, což se projevuje omezením růstu tukových buněk

Bylinky: Relax je nejlepší v přírodě

Jak víme, podat výkon je pouze jedna část úspěchu. Ta druhá přichází hned vzápětí. Odpočinek. Nabrat ztracenou energii, nakrmit svaly, uklidnit žaludek a harmonizovat unavené orgány je úkol hodný šampiona. Manuaci naštěstí vědí, kam sáhnout. Není náhodou, že wellness čaje se míchají z bylinek, ovoce a koření. Nejrůznější kombinace šetrně sušených ingrediencí vnášejí do života aktivního člověka potřebné vitaminy, minerály a samozřejmě antioxidanty. Proč je pije většina rozumných sportovců?

Bylinné čaje jim totiž:

  • Pomůžou při rekonvalescenci… ideální jsou čaje s kopřivou, hřebíčkem, skořicí, rakytníkem nebo tulsi, skvěle funguje i graviola
  • Pomůžou zlikvidovat záněty a infekce… výborné výsledky má popíjení čaje s ibiškem, zázvorem, červenou řepou, šípky, sporýšem, bambusovými listy, ostružinami
  • Pomůžou uklidnit trávení… doporučujeme čaje obsahující heřmánek, lipový květ, borůvky, mátu, anýz, jitrocel

Rooibos: Dejte buňkám, co se do nich vejde

Voda je život. O tom sportovců nemusíme povídat. Každá buňka se potřebuje před i po (někdy také v průběhu) aktivního pohybu napít. Někdo spoléhá na čistou vodu, jiný dává přednost speciálním hydrogelům a posledním vynálezům fitness průmyslu. Manuak na to jde hezky od lesa. Tedy od jihoafrické plantáže rooibosu. Zároveň s doplňováním tekutin dopřeje totiž tělu flavonoidy až 50x účinnější, než jaké má zelený čaj.

Rooibos k tomu: 

  • Zabrání propuknutí civilizačních nemocí… zejména kardiovaskulárních a neurodegenerativních chorob
  • Zabrání podrážděnosti… a tím pádem uklidní mysl, zažene bolest hlavy i nespavost
  • Zabrání dehydrataci… pijte ho ledový nebo horký, jak je libo

Teď už víte všechno. Cesta ke zdraví je prostá.

 

autor: manutea.cz