Kokosové mléko – účinky na zdraví

Kokosové mléko a zdraví

Kromě toho, že dělá naše jídlo krémovější a chutnější, kokosové mléko je zdravým doplňkem různých potravinářských přípravků. Kokosové mléko se vyrábí ze zralého kokosu speciálním druhem odšťavňování.

Mléčně bílá tekutina je pak lahodná složka do dezertů i omáček. Kromě chutného pokrmu, kokosové mléko je zdravým doplňkem s mimořádně pozitivními výhodami pro náš organismus. Jak na náš organismus působí?

Bio Raw panenský kokosový olej SENSE COCO

Projděte si 10 následujícíh bodů.

 1. Pomáhá tělu udržovat si správnou hladinu cukru v krvi

Špatná tolerance glukózy může znamenat nedostatek manganu v těle. Kokosové mléko je vynikajícím zdrojem tohoto základního minerálu. Ořechy, luštěniny a celozrnné obiloviny jsou jedny z nejvyšších zdrojů manganu.

 1. Udržuje krevní cévy a kůži elastickou a pružnou

Minerální měď je kriticky důležitá pro mnoho tělesných funkcí. Společně s vitamínem C, pomáhá udržovat cévy a kůži elastickou a pružnou.

Kokosové mléko nabízí nutriční výhodu oproti běžnému mléku, protože oproti němu poskytuje více mědi. Měď ve vašem jídelníčku doplňuje funkci železa, protože také pomáhá při výrobě energie. Měď udržuje váš imunitní systém silný a pomáhá vytvářet kolagen potřebný pro pružné pojivové tkáně. Každá dávka kokosového mléka zvyšuje příjem mědi o 638 mikrogramů – cca 40-71 procent doporučeného denního příjmu – zatímco ekvivalentní dávka klasického mléka nabízí pouze 24 mikrogramů tohoto minerálu.

Zajímavost: Doporučená denní dávka mědi se uvádí u dětí 0,3 až 0,6 mg; pro děti nad 8 let 0,8 mg. Pro ženy asi 1,5 mg a pro muže a těhotné ženy až 2 mg.

mlady-kokos-kokosove-mleko-bio.jpeg

 1. Buduje silné kosti

Spolu s vápníkem je kokosové mléko bohaté na fosfor. Obě živiny pomáhají zejména při prevenci úbytku kostní tkáně, protože dodávají tělu fosfáty, které jsou hlavním prvkem struktury kostí.

 1. Pomáhá předcházet anémii

Nedostatek železa je jedním z nejčastějších nedostatkových živin mezi ženami na celém světě. Nedostatek železa zabraňuje vytváření dostatečného množství hemoglobinu, který udržuje přiměřenou úroveň kyslíku v červených krvinkách. Každý šálek kokosového mléka může dodat tělu téměř čtvrtinu denní hodnoty železa.

 1. Uvolňuje nervy a svaly

Pokaždé, když máte pocit bolesti svalů nebo svalové křeče, dejte si jídlo s kokosovým mlékem. Jeho bohatý obsah hořčíku může pomoci zmírnit vaše problémy. Jednou z funkcí hořčíku je, že působí jako chemický blokátor v mnoha nervových buňkách. Bez hořčíku v těle mohou způsobit nervové buňky zbytečné kontrakce svalů.

 1. Pomáhá při regulaci hmotnosti

Dobrá zpráva pro lidi, kteří se snaží zhubnout. Kokosové mléko vám pomůže cítit se plnějšími a pomůže vám rychleji se vyprázdnit, protože obsahuje bohatství v podobě vlákniny.

 1. Snižuje riziko zánětu kloubů

Selen je jedním z antioxidantů, které pomáhají zmírnit příznaky artritidy. Nízké hodnoty selenu v těle se našly u lidí, kteří trpí revmatoidní artritidou. Mléko z kokosu je velkým zdrojem právě selenu.

 1. Snižuje vysokou hladinu krevního tlaku

Jedinci, kteří mají problémy s krevním tlakem dosahují lepší zdravotní výsledky s potravinami obohacenými o kokosové mléko, protože obsahuje draslík, který krevní tlak snižuje.

 1. Pomáhá udržovat imunitní systém zdravý

Kokosové mléko může pomoci odrazit kašel a nachlazení tím, že pomáhá imunitnímu systému poprat se s viry.Navíc poskytuje další zdroj vitamínu C v těle.

kokosove-mleko-zvysuje-energii-a-vytrvalost-1024x799-1

 1. Podporuje prostatu

Minerální zinek může hrát důležitou roli v oblasti zdraví prostaty, pomáhá zpomalovat aktivaci rakovinových buněk av mlíčku z kokosu ho máte víc než dost.

Kokosová voda a zdraví

Pro obyvatele tropů a pro mnohé cestovatele patří požitek z kokosové vody k běžnému dennímu životu, podobně jako například káva v Evropě. Kokosová voda je tradiční, zdravý a v některých zemích i posvátný nápoj a už staletí se využívá v ayurvédské medicíně.

Dokonce i v zemích, kde má kokosová voda krátkou tradici se velmi rychle stala velmi oblíbeným nápojem. Mnoho lidí si mylně spojuje kokosové mléko s kokosovou vodou a pokud náhodou patříte k nim, tak nám dovolte vysvětlit rozdíly. V porovnání s kokosovým mlékem, které se získává z dužiny zralých hnědých kokosových ořechů je kokosová voda přirozeně čistá průhledná tekutina získaná z mladých zelených kokosových ořechů a neobsahuje téměř žádný tuk, co o kokosovém mléce říci nemůžeme.

Kokosová voda je plná unikátních a vzácných prvků jakými jsou – vitamíny, minerály, elektrolyty, enzymy a amino-kyseliny. Tyto mladé zelené kokosové ořechy se sbírají o něco dříve než hnědé “vlasaté” ořechy, které běžně známe z hypermarketů. Pokud je kokosový ořech ještě zelený a mladý, tak má nejvyšší výživovou hodnotu a kokosová dužina je měkká a má konzistenci jemně podobnou želatině, čili je velmi lehce stravitelná.

Mladý zelený kokosový ořech může obsahovat až kolem 900ml kokosové vody, ale běžný průměr je mezi 400-700ml.

kokosove-mleko-zdrava-alternativa-kravskeho-mleka-788x524-1

Benefity kokosové vody 

“Kokosová voda je přírodní izotonický nápoj se stejnou úrovní elektrolytické rovnováhy jako lidská krev. Je to tekutina života.” Říká Morton Satin, vedoucí organizace FAO (Food and Agriculture Organization / Organizace pro výživu a zemědělství).

Mezi nejprospěšnější účinky kokosové vody pro člověka patří zejména: 

 • Podpora zdraví srdce
 • svalová výkonnost
 • zvýšení energie
 • Hydratace organismu a ochlazování těla
 • Má antibakteriální a antivirové účinky
 • Pomáhá při redukci hmotnosti
 • snižování stresu
 • Léčivé účinky pro pokožku, vlasy a nehty
 • Zlepšení duševního zdraví
 • pročišťuje ledviny
 • Přírodní nápoj k překonání “opice”:-)

Kokosová voda je velmi bohatá na elektrolyty (draslík / potassium, sodík / sodium) a z ostatních minerálů má velké zastoupení vápník (calcium) a hořčík (magnesium), což z ní činí ideální nápoj při různé sportovní a jiné tělesné námaze a protože neobsahuje žádné jiné přídavky, tak je skvělou 100% přírodní náhradou za různé “umělé” izotonické a jiné sportovní drinky. 

Kokosová voda je osvěžující a velmi chutný nápoj k uhašení žízně a pozitivně ovlivňuje redukci hmotnosti, protože neobsahuje prakticky žádné tuky. 

kokosove-mleko-v-prasku

Dlouhá léta se lidé snažili přijít na způsob rozšíření kokosové vody do světa, protože po otevření mladého kokosového ořechu a následné oxidaci má velmi krátkou životnost a kazí se. Nejmodernější technologie objevené “Spojenými národy” umožňují konzervování kokosové vody bez újmy na kvalitě. I přesto je však třeba dodržovat správné postupy skladování a konzumace. Doporučuje se vodu skladovat v ledničce a pít dostatečně vychlazenou, i kvůli lepší chuti.

Autor: Tým rehabilitace.info