Čaj, který na podzim zahřeje a pomůže zdraví

Čaje a podzim patří k sobě. Teplý čaj, který nás zahřeje a posílí v tomto sychravém ročním období, přijde každému vhod. Jaké čaje se dají tedy doporučit? Vynecháme protentokrát vysloveně bylinné směsi ze známých i méně známých léčivých rostlin a budeme se věnovat trochu jiným čajům, které nejen zahřejí, ale obsahují i užitečné přírodní látky.

Zelený čaj

Právě zelený čaj je dalším čajem, který si můžeme dát na podzim pro zahřátí. Jeho pozitivní působení na zdraví je uváděno již ve starých knihách tradiční čínské medicíny. Zelený čaj obsahuje vitamín C, beta-karoten (tzv. provitamin A), mangan, fluor, zinek a měď. Je také řazen mezi tzv. antioxidanty, tedy látky, které zabraňují negativnímu působení škodlivých volných radikálů, vyskytujících se v našem okolí. Zelenému čaji jsou také přisuzovány příznivé účinky na střevní mikroflóru (důležitá pro správnou činnost trávicího traktu a dobrý stav naší imunity). Někteří odborníci přisuzují zelenému čaji příznivé působení u alergiků.

Výsledky některých studií naznačují, že kvalitní zelený čaj by mohl působit příznivě v prevenci některých druhů rakoviny. Pro ty, kdo chtějí hubnout je také dobré pití zeleného čaje doporučit – snižuje chuť k jídlu a pomáhá odbourávání tuků.

Rooibos

Dalším možným čajem pro podzim je rooibos. Rooibos neboli čajovníkovec kapský je vytrvalý jednometrový keřík s jemně jehličkovými listy, které připomínají naše jehličnany a pochází z jižní Afriky. Jeho jméno v překladu znamená červený keř. Z přírodních látek obsahuje vitamín C, vápník, železo, draslík, měď, mangan, zinek, fluor, hořčík flavonoidy, rutin, kyselinu chlorogenovou, ferulovou a kávovou. Flavonoidy snižují riziko nemocí a pomáhají při rekonvalescenci. Obsažené kyseliny působí antibakteriálně, antivirově i proti plísním. Kyseliny kávová a ferulová mají velmi podobné účinky jako flavonoidy. Působí antioxidačně, mají příznivý vliv na prevenci a léčbu kardiovaskulárních onemocnění, jsou dobrou prevencí, ale i doplňkem celkové léčby aterosklerózy a dalších nemocí. A konečně rutin zlepšuje elasticitu cév a kapilární průtok krve.

Zázvorový čaj

Triojici čajů doplníme jako posledním známým a tradičně oblíbeným čajem při nachlazení a pro zahřátí – čajem ze zázvoru. Často se připravuje s medem a citrónem. Čaj ze zázvoru má vhodné termoregulační vlastnosti, díky kterým vás udrží v teple. Navíc, nejenže pomůže při nachlazení, ale také pomáhá při snižování zvýšené hladiny cholesterolu. Některé studie uvádějí, že pití tohoto čaje snižuje pocit hladu a také pomáhá mírnit různé bolesti.

Už zbývá jen si vybrat, dobrou chuť!

 

autor: celostnimedicina.cz