Jak detoxikovat organismus?

Očista střev je základem každé detoxikace organismu. Je to proces, díky kterému se zažívací trakt zbaví nahromaděných škodlivin a zároveň je také prevencí mnoha zdravotních potíží, a to nejen zažívacích. Detoxikace střev je podmínkou úspěšné očisty dalších orgánů. Škodlivé látky omezují správné fungování organismu a negativně působí nejen na tělo, ale i na psychiku.

 

Zdravá střeva jsou základem zdraví

Střeva odráží náš životní styl a stravovací návyky. Střeva jsou dlouhá několik metrů a jejich vnitřní plocha je kolem tří set metrů čtverečních. Není žádným překvapením, že jsou tak největším orgánem našeho těla. Ve stěnách střev se nachází až 80 % imunitního systému, a proto mají střeva zásadní vliv na mnohá onemocnění. Střeva mají zásadní význam pro funkci trávicí soustavy, protože zde dochází ke zpracování potravy. Potrava může zůstat ve střevech dny, týdny, ale dokonce i roky a škodliviny z hnijící potravy uložené ve střevech intoxikují celý organismus.

Když tlusté střevo nefunguje správně

Pokud dojde k tomu, že se v tlustém střevě hromadí odpadní produkty, dochází k pozdnímu vyprazdňování nebo je vyprazdňování omezeno, tlusté střevo místo toho, aby toxiny odstraňovalo, je začne absorbovat. To se u nemocného projeví nadýmáním, zácpou, plynatostí, ale i přibýváním na váze, bolestmi hlavy, bolestmi zad, hemoroidy, únavou a mnoha dalšími chronickými onemocněními. Odborníci proto doporučují, abychom se v rámci detoxikace nejdříve zaměřili právě na očistu tlustého střeva a teprve poté detoxikovali další orgány.

Za problémy s tlustým střevem si často můžeme sami

Mezi nejčastější příčiny onemocnění tlustého střeva patří špatné stravování (extrémně solená a kořeněná jídla, bílá mouka, cukry, uzeniny, alkohol, smažené pokrmy aj.). Na vině jsou ale i chemicky upravované potraviny a nadměrný příjem živočišných bílkovin a mléčných výrobků. Samozřejmě je třeba zmínit nedostatek vlákniny v potravě, překyselení organismu, nedostatečný pitný režim, nepravidelní stravování, nedostatek pohybu a stres.

10 zásad úspěšné detoxikace organismu a také očisty střev:

 1. Jídelníček by měl obsahovat zvýšený přísun vlákniny, lze ho obohatit také o antioxidanty.
 2. Omezte sladkosti, pečivo z bílé mouky, mléčné výrobky, červené maso, uzeniny, solené a kořeněné pokrmy, chemicky upravované potraviny.
 3. Vyvarujte se alkoholu a kouření.
 4. Dodržujte pitný režim.
 5. Jezte pravidelně.
 6. Snažte se vyvarovat stresu a dopřejte si relaxaci.
 7. Do svých denních aktivit zařaďte pravidelnou dávku pohybu.
 8. Podpořte detoxikaci organismu doplňky stravy (Wurzelkraft..)

Domácí tipy na očistu střev

 • Citrusy jsou ideálním pomocníkem pro očistu střev. Detoxikační vlastnosti má ale plod jako celek, jen šťáva nestačí. K detoxikaci se doporučuje dát si cca 2 hodiny po posledním jídle jeden oloupaný citrus (citrón, grapefruit), který v případě pravidelné konzumace odstraní ze střev usazeniny a parazity.
 • Bylinky jsou zázračným detoxikačním prostředkem. Místo citrónu použijte odvar z heřmánkutřezalkový nebo lněný olej.
 • Svými blahodárnými účinky jsou známé také byliny a koření. Mezi ty nejznámější patří česnek, černý pepř, koriandr, skořice a zázvor. Česnek kromě detoxikačních účinků příznivě reguluje krevní tlak a pomáhá chránit játra.
 • Čerstvá jablečná šťáva je jedním z nejlepších prostředků pro očistu tlustého střeva. Její pravidelné pití má pozitivní vliv na peristaltiku (pohyby) střev, pomáhá odbourávat toxiny a zlepšuje zdravotní stav trávicího systému a jater.
 • Lněné semínko je zdrojem omega-3 mastných kyselin, antioxidantů a vlákniny. V tlustém střevě absorbuje vodu a pomáhá při odstraňování toxinů a hlenu.
 • Zázvor snižuje nadýmání, podporuje sekreci trávicích a stimuluje trávení.
 • Čerstvé zeleninové šťávy, obsahující vitamíny, minerály, aminokyseliny a enzym chlorofyl, který pomáhá odstranit toxiny.

 

 

 

autor: klubzdravi.cz